Informácie o obci

Poloha:

Obec sa nachádza v Trenčianskom kraji, v juhozápadnej časti okresu Bánovce nad Bebravou. Na západe susedí s obcou Zlatníky, na juhu s obcou Nemečky, na východe s obcou Pochabany a na severe s obcou Haláčovce.

Povrch:

Chotár obce patrí ku geomorfologickému celku Podunajská pahorkatina, podcelok Nitrianska pahorkatina.

Vodné toky:

Najdôležitejším vodným tokom je potok Livina.Priteká z obce Zlatníky preteká intravilánom a pokračuje ďalej v obci Pochabany.

Nadmorská výška

276 m n.m.

Rozloha

6,805 km²

Počet obyvateľov

409 (sčítanie 2021)

História obce

Osídlenie našej oblasti sa datuje od obdobia medziľadovej doby- stredného paleolitu. Asi pred 100 000 rokmi pred n. l. Archeologické nálezy v našej obci spadajú do obdobia Veľkej Moravy 9.-10. st. n. l. Keramika a črepy z toho obdobia sa našli na starom slovanskom hradisku na kopci Brišťo. Hradisko sa tiahlo stredom kopca, pravdepodobne až do tehelne – „puškárne“ -bývalá škôlka pre stromy Stummerovcov. V 10.st. bola oblasť osídľovaná cudzincami, kupcami a remeselníkmi – tzv. hosťami, pretože sa tu nachádzalo zlato a železná ruda. Odtiaľ je i názov obce – HOSTE. Od r.1245 bola Suchá dolina, ako sa nazýva dolina kam patrí naša obec, majetkom bána Bečendu z rodu Hunt-Poznanovcov. V r.1329 získal Suchú dolinu kráľ Karol Robert a pripojil ju k panstvu Topoľčany. Z tohto roku je i prvá písomná zmienka o Malých Hostiach, ktoré sa nazývali Wendegy. V tomto roku sa spomínajú i povrchové bane /Montanae/ na zlato v oblasti Harvanec medzi Zlatníkmi a Malými Hosťami /prvá písomná zmienka z roku 1390/. Od r.1389 mala Suchá dolina viacero majiteľov od rodiny zo Sečian, husitov, M. Orsága, Ladislava z Lučenca, ich potomkov, Forgáčovcov, Beréniovcov, Traunovcov, Eredédiovcov. Turecké vpády tiež spustošili dolinu. V 18. st. bol založený Tereziánsky urbariát. Prvý kostol bol postavený na hradisku, na Brišti. Bol to románsky drevený kostolík, ktorý viac krát vyhorel. Nový kostol postavili v r. 1787 (1781-1783). Pod farský úrad spadali obce: Zlatníky, Malé Hoste, Pochabany a Veľké Hoste. Popri fare sa v obci nachádzala i škola. V r.1835 kúpili panstvo bankári Stummerovci, ktorí zakladali cukrovary, mlyny, pálenice, parketárne, píly a tiež železničku na Kulháň. Šišovský veľkostatok spolu s priľahlými dedinami vlastnil veľkostatkár Leiderfrost. Ľudia sa venovali hlavne kolárstvu, výrobe dreveného náradia, sušeniu ovocia, ktoré sa predávalo po okolí. Pestovali obilie, strukoviny, repu a neskôr aj zemiaky. Chovali kone, voly, kravy, kozy, ovce aj hydinu. Pri potoku bol mlyn.  

Národné kultúrne pamiatky obce Malé Hoste:

Zaniknutý kostol na kopci Brišťo – vznik 13 st.

- v súpise pamiatok sa uvádza informácia, že na malom slovanskom hradisku boli odkryté základy románskeho kostolíka (písomne nedoložená informácia), popis kostola je totožný s popisom kostola v neďalekej obci Livina. Kostol mal štvorcové presbytérium, na západnej strane lode trojosovú emporu, nad ktorou stála románska veža, západná predsieň a stĺpová prístavba za presbytérium z novších čias. Úplný zánik zvyškov kostola sa datuje približne do r. 1924.

 

Kostol sv. Martina biskupa – vznik 1781-1783 (1787), renovovaný 1940,1973

- zasvätený sv. Martinovi biskupovi, prevládajúci barokový sloh, priestory zaklenuté pruskými klenbami, fasáda členená lizénovým orámovaním. Hlavným vstupným otvorom v podveží je prístupná predsieň, na severnej strane je umiestnené schodisko do 4 -podlažnej veže, na južnej strane je malá bočná kaplnka, oproti vstupu je vstup do lode kostola s dvoma poľami pruskej klenby s piliermi. Klenby sú dekorované maľbami z roku 1940 a 1973. Z južnej strany je bočný vstup do kostola. V priestoroch lodí sa po oboch stranách 2 okná. Svätyňa je zaklenutá jedným poľom pruskej klenby s dvojicou okien po obcoh stranách, na severnej strane je umiestnená drevená kazateľnica, na konci je oltár s obrazom sv. Martina. Za oltárom je vstup do sakristie zaklenutej jedným poľom pruskej klenby. Na veži na poschodí v úzkej empore situovanej v šírke klenbového pásu prvého poľa klenby loda je umiestnený organ majstra Warnera. Na zvonovom podlaží sa nachádzajú, na novodobej kovovej zvonovej stolici, tri zvony: malý zvon sv. Matina z r. 1855, stredný zvon z r. 1651 a veľký zvon z r. 1970. Na veži sú umiestnené vežové hodiny.

 

Božia muka sv. Anny – vznik 2. pol. 19. st.

- Drobná architektúra so sochou sv. Anny, nachádza sa popri hlavnej ceste smerom do Zlatník, v lokalite Okolina.

Neodkryté slovanské hradisko na kopci Bišťo z 9.10. stor. n.l.

- Malým archeologickým výskumom pri výstavbe novostavby rodinného domu bola odkrytá slovanská žiarova pec dolu na upätí kopca Brišťo, pri ihrisku. - Väčší archeologický výskum nebol realizovaný.

Ostatné kultúrne pamiatky obce Malé Hoste:

- Božia muka sv. Vendelína – vznik približne 18-19.st, zrekonštruované pozostatky v r. 2004-2005. -nachádza sa uprostred polí v lokalite Michlovec.

- Drevený kríž - vznik nedatované -nachádza sa v poli v lokalite Pusté nad cintorínom.